İstanbul El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Merkezi her türlü el ve ayak yaralanmaları ile karpal tünel, tetik parmak, tenisci dirseği, Dupuytren Kontraktürü gibi hastalıkların tedavisinde 365 gün, 24 saat hizmet vermektedir
IECMM
Neredeyim:   Ana Sayfa   »   El Hastalıkları   »   Tetik Parmak - Başparmak
Tetik Parmak - Başparmak
Tetik Parmak - Başparmak

Tetik parmak-başparmak nedir ?
Parmakların açılırken takılması ve zorlandığında tetikleyerek atlama hissi ile açılmasıdır.


Tetik parmak - başparmak kimlerde görülür ?
Tetik Parmak herkeste görülmekle birlikte 40 yaş üzerindeki hanımlarda daha sık görülür. Özellikle başparmağı tutan doğmalık tipi mevcuttur.


Tetik parmak - başparmak neden olur ?
Parmakları büken tendonlar (kirişler) avuç içerisinde özel makaraların içinden geçerler. Bu makaraların kalınlaşıp daralması ya da tendonun bölgesel olarak kalınlaşması sonucu meydana gelir. Tendon daralmış makarada sıkışır ve parmak bükülme hareketi sırasında takılır. Zorlanma ile sıkışan tendon daralmış olan kanaldan kurtulur ve parmak açılır.


Tetik parmak - başparmak bulguları nelerdir ?
Önceleri avuç içinde ya da başparmak kaidesinde şüpheli ağrılar olarak başlar. Zamanla özellikle sabahları parmakta takılmalar başlar ancak bir süre sonra geçer. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte takılmalar belirgin hale gelir ve ağrılıdır. Doğmalık biçiminde başparmak bükük şekilde kilitlenmiştir. Zorlama ile açılamaz ve ağrı oluşturur.

Tetik parmak - başparmak tanısı nasıl konur ?
Tetik parmak tanısı hastanın yakınmaları ve muayene bulguları ile konulur.

Tetik parmak - başparmak nasıl tedavi edilir ?
Erken dönemlerde avuç içine yapılan kortizon enjeksiyonu fayda sağlar. İlerlemiş olgularda tedavi ameliyat ile yapılır. Bölgesel anestezi ile avuç içinden yapılan yaklaşık 1,5 cm lik bir kesi ile gerçekleştirilir. Hasta ameliyat edildiği gün taburcu edilir. Tetik parmak tedavisi yüz güldürücüdür.

Tetik Parmak ? Başparmak
Mikrocerrahi Müdahaleler...
Yirmi yıldır mikrocerrahi...
Dirsek bölgesinde sık görülen hastalıklardandır. Anatomik...
Organ yaralanma ve kopuklarında ilk yapılması gerekenler nelerdir ?
İlgili videoyu izlemek için lütfen detayı görüntüleyin
Elde en fazla karpal tünel ameliyatı yapılmaktadır.